piatok 19. marca 2010

Práca, motivácia, túžba

Práca je prejavom duševného rastu, podľa východnej filozofie (zrejme Zen). Práca však nepatrí medzi základné potreby človeka, ako uvádzajú psychológovia, napr. Abraham Harold Maslow. Ale na dosahovanie určitých potrieb je potrebná, inokedy potrebu vieme uspokojiť iným, špekulatívnym spôsobom (bez práce dostaneme koláče :).

Človek potrebuje oddych, kľud, keď veľa pracuje. Učí sa to aj na psychológii, a na sebe to niekedy dosť cítim. Niekedy sa cítim veľmi vyťažený, resp. prepracovaný, ale napriek tomu s prácou niekedy neviem prestať. Aj keď sa často sťažujem na to, že robím veľakrát to, čo nechcem, nie je to vždy pravda. Veľakrát, naopak, robím len to, čo chcem, resp. to, čo je pre mňa dôležité a s tlakom termínov na inú prácu sa iba viac sťažujem, a aj tak tú "nechcenú" prácu nerobím, resp. sa jej vyhýbam, ako sa len dá :). Teda prokrastinujem. Ale to veľa z nás. Možno je to normálne. Veď prečo by som sa nemal sťažovať? Prečo sa nemôžem sťažovať na niečo, čo aj tak nechcem robiť?

Existuje na to niekoľko možno "štandardných" argumentov, napr.:
  • Treba robiť aj prácu, ktorá nám nie je po chuti, dôležité je že vôbec máme prácu (a peniaze)
  • Máme nadriadeného a my sme podriadení, preto musíme počúvať
  • Keby nám nikto nepovedal, čo máme robiť, nerobili by sme nič a nastala by anarchia, vrátili by sme sa historicky naspäť
  • Všetci musia pracovať

Niektoré z uvedených argumentov majú zdravý rozumový podklad, iné nemajú, napriek tomu sa používajú. Nie som zástancom žiadneho z uvedených bodov, pretože hovoria o motivácii, ktorá nevychádza z vnútorného popudu, ale skôr z vonkajších okolností. Myslím si, že motivácia riadená vonkajšími okolnosťami má bližšie skôr k potrebám, a vnútorná má bližšie k "chceniu" alebo túžbe po niečom vyššom, vnútornom uspokojení, sebarealizácii.

Dosť často sa však naozaj stáva, že keby človeku nebolo povedané čo má robiť, nerobil by nič. Bohvie, prečo to tak je. Uvažoval som, že niekedy to môže byť aj preto, že človeku v skutočnosti chýba slobodná vôľa robiť to, čo chce, resp. sa človek ešte ani nedostal k rozmýšľaniu nad tým, čo vlastne chce robiť. Veľa ľudí však tvrdí, že je to preto, že títo ľudia jednoducho robiť nechcú a majú to v povahe (často sa odvolávajú na napr. Rómov). Ja sa skôr prikláňam k názoru, že Rómovia proste nedospeli k tomu, o čo im vlastne ide, akú úlohu chcú v spoločnosti hrať, možno nechápu tento svet a mám pocit, že si ani neuvedomujú, že okolo nich ešte niekto iný existuje - teda že patria sem (myslím si, že to súvisí s inteligenciou, ale neviem). Z toho dôvodu potom nepracujú, resp. sa tomu vyhýbajú bez akejkoľvek zodpovednosti, no ich infraštruktúra (život medzi sebou v ich „komunite“)  funguje celkom dobre (keď vykradnú bieleho, popularita v komunite stúpne, ale keď svojho, tak ho z komunity vyradia).

Ale v prípade, že by to bolo len takto, a síce, že nevôľa pracovať je u tých ľudí, ktorí sami seba nepoznajú, riešením je jednoznačne sebapoznávanie, ktoré v podstate funguje v interakcii s ľuďmi a prostredím a následným sebapozorovaním. Často veľmi kvalitne sa môžeme spoznávať v kritických situáciách, kedy naše rýchle rozhodnutia a reakcie hovoria o tom, akí sme (v týchto časovo-kritických situáciách jednoducho nestihneme oklamať samých seba, ani okolie). Niekedy v týchto situáciách, vplyvom možno aj našej reakcie, meníme svoj pohľad na seba, ale aj na okolitý svet. Niektoré udalosti, ktoré nás môžu postihnúť (napr. smrť blízkeho človeka), v nás môžu vyvolať zmenu pohľadu na svet (napr. strata viery v Boha, apod.).

Podľa mňa existujú podobné situácie, ktoré môžu spôsobiť rapídnu zmenu postoja k práci. V podstate sa musí jednať o šokové situácie. Šok, ktorý môže spôsobiť zmenu postoja k práci, v podstate vychádza z akéhosi dôsledku, ktorý práca - nepráca spôsobí. Tento dôsledok musí mať akýsi citový vplyv na človeka, ktorého sa to týka, inak je to nefunkčné. Čím silnejší citový vplyv, tým môže šok byť účinnejší, ale existuje určitá horná hranica citu („nedotknuteľnosť“, môže sa jednať o „pevné body“, o ktoré sa človek v živote opiera), po ktorej môže spôsobiť tento šok práve opačnú a trvalejšiu zmenu postoja. Rozhodne malý efekt má umelé vyvodzovanie dôsledkov neposlušnosti (napr. zhoršenie známky u lajdáka, ktorému je to aj tak jedno – samozrejme človeku, ktorému záleží na známkach, zhoršenie/zlepšenie známky môže zabrať). Rovnako tieto situácie by mali byť prirodzené, nie umelé (teda dôsledok by mal vzniknúť bez umelého zásahu). Myslím si, že takéto situácie je však nebezpečné využívať, pretože stoja na tenkom ľade. Aby zmeny boli trvalé, resp. dlhodobé, situácie bezpodmienečne musia byť prirodzené (musia sa stať „sami“). Inak pôjde o nič iné ako špekulácie nadriadeného, ktoré budú nevyhnutne pôsobiť formou strachu s príchuťou vydierania, aj keď to tak vôbec nemyslí a nechce. Je proste jedno, či to chce, alebo nie, pretože vyvolávanie šokových situácií je stále len umelá, lokálna vôľa jedného človeka alebo menšieho spolku či skupiny a preto je veľmi nepravdepodobné, aby to malo globálny charakter. Naopak, ak sa šoková situácia stane sama od seba, človek (možno v podvedomí) má proste pocit, že je to lekcia „života“, a nie nadradeného (samozrejme musím zdôrazniť, že sa jedná o možný efekt šokovej situácie, nie samozrejmý – pravdepodobnosť toho, že si človek niektoré veci uvedomí závisí podľa mňa od mnoho faktorov, inteligenciu nevynímajúc). A je škoda, že vo veľa prípadoch ľudia podvedome poznajú techniku vyvolávania umelých šokových situácií (svojim spôsobom sa to dá prirovnať k moralizovaniu) a využívajú ju, pretože ona funguje okamžite. Neuvedomujú si však, že tým nedosahujú trvalé výsledky, a len zbytočne ubližujú a spôsobujú negatívny postoj podriadeného voči sebe samému a dokonca to môže vyvolať úplne opačný efekt a možno aj trvalejší (teda podriadený môže urobiť „napriek“ nadriadenému).

Existuje však aj iný spôsob, ako zmeniť postoj k práci? Samozrejme. Je to ten najsilnejší spôsob, a v podstate aj pred chvíľou popísaná technika je len jeho odvarom. Tento spôsob spočíva v snahe sa motivovať (alebo aj demotivovať, ak pracovať nechceme :).

Motivácia, dámy a páni, je hnacím motorom, ťažným koňom, silou a chuťou pracovať. A čím je motivácia silnejšia, tým trvalejší je náš postoj k práci. Niektorí ľudia v dnešnom ekonomickom svete si často myslia, že synonymum k slovu „motivácia“ je výška finančného ohodnotenia. Samozrejme v synonymickom slovníku také niečo nenájdeme, čiže to nie je synonymum v pravom slova zmysle. Ale môže ním byť pre niekoho. Opäť to súvisí s tým, čo človek pokladá za dôležité, resp. čo ho priťahuje. Nadobúdanie motivácie je vlastne inou, viac pozitívnou formou „šokových situácií s vyvodením citových dôsledkov“, pretože odpovedajúcim šokom v motivácii je vlastne samovoľný vznik túžby v človeku dosiahnuť nejaký cieľ. A citový dôsledok je v tomto prípade to, čo pokladáme za dôležité, teda samotný cieľ.

To je však len polovica pravdy. Existujú totiž ľudia (a niekedy ma to mätie, pretože práve nad tým som si začal lámať hlavu na začiatku tohto článku), ktorí majú motiváciu veľmi silnú, no nemajú celkom jasný cieľ. Proste sa im „chce“ niečo robiť (napr. pracovať, alebo hrať na gitare, alebo maľovať, atď.). Zrejme to však nesúvisí s dlhodobou motiváciou, ale v podstate s „chuťou na prácu“, neviem.
Tá „chuť“, to, čo človek pokladá za dôležité a čo ho priťahuje (cieľ) je vlastne vyvolané túžbou. Túžba po niečom, túžba niečo robiť, proste to „chcenie“ je esencia motivácie. V jednej piesni od Daniela Landu, sa spieva: „Touha je zázrak, kámo, zázrak...“.


Teraz vyrozprávam jeden skutočný príbeh, ktorý mi povedala moja stará mama, ktorý (podľa jej slov) ona sama zažila. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny, ktorú moja stará mama prežila (narodila sa v roku 1928).

Cez vojnu sa v dedine konala veľká evakuácia všetkých ľudí do bezpečia. Šlo sa pešo. Cestovala aj rodinka: otec, matka a ich malý syn. Obaja rodičia držali v oboch rukách kufre a na chrbte veľký ruksak, kde si odnášali to najnutnejšie z domu. Dieťa po dlhšej chôdzi prestalo vládať a tak sa začalo pýtať na ruky. Rodičia ho nemali ako vziať, keďže boli obaja obťažkaní batožinou. Nemohli zastať a  oddýchnuť si, vojna ich súrila a nechceli sa oddeliť od zvyšku dediny. Nebolo však divné, že chlapec po toľkej chôdzi už nevládal. Múdry otec však zobral haluz z neďalekej vŕby a s úsmevom popohnával syna: hijó koník !, hijóó ! Unavený chlapec sa pozrel na usmiateho otca. Chvíľu takto pozeral a potom sa aj on rozosmial a hnaný predstavou o tom, že je koník, usilovne kráčal ďalej skoro celý deň.
Z toho usudzujem, že od túžby a chcenia, je už len krôčik k realizácii. Zaujímavou otázkou je, odkiaľ sa tá túžba berie. Prečo človek niečo "chce", a iný "nechce" (napr. pracovať)? Mohlo by sa zdať, že sme sa opäť vrátili na začiatok kruhu... Ale nie je to tak.

To, čo v človeku vyvolá túžbu a chcenie (všeobecne), je podľa môjho názoru použitie fantázie. Po tom, ako človek zistí, čo chce, po tom, keď na ceste vo fantázii zistí, kým je a kam chce ísť, po tom, keď si začne uvedomovať svoje sny, začne cestu realizácie. Začne cestu za splnením svojich snov, túžob a cieľov. Preto si myslím, že každý človek by mal vedieť snívať, a aj to robiť. Ako malé deti sme všetci snívali a hrali sa. Podľa psychológov je hranie sa u detí veľmi dôležité pre budovanie ich inteligencie a objavovania svojich schopností. Je dosť možné, že deti Rómov toľko nesnívajú, ako iné deti... A možno aj to je jedna z príčin, akí potom sú... Ale neviem to potvrdiť.

Ale ako v nás fantázia môže vzbudiť túžbu, chcenie? Je to automatické? Keď si skúsim predstaviť, že lietam (uvoľnene a bez predsudkov), páči sa mi tá predstava. Ale samozrejme neverím, že keď skočím z okna, budem lietať. Vraví mi to moja skúsenosť (keď spadnem, tak idem k zemi, ako aj všetky ostatné veci, ďalej som vzdelaný človek a trochu poznám zákony fyziky :). Deti v podstate veria každej svojej bujnej fantázii a snáď s pribúdajúcim vekom začnú rozlišovať, čo sa skutočne dá, a čo nie.

My, dospelí, to už vieme, aj keď sa stále nájdu rôzne špekulácie a nakoniec si asi aj tak nemôžeme byť ničím úplne istí.
Keď dieťa začne veriť, že jeho predstava je realizovateľná, tak to je podľa mňa ten Okamih s veľkým O, v ktorom u dieťaťa vznikne túžba po realizovaní tejto predstavy. A čo ak je práve viera, že sa niečo dá zvládnuť, práve druhou esenciou túžby? Zo srandy by som mohol uviesť aj vzorec :-D :

fantázia + viera v jej realizovateľnosť = túžba po realizovaní  =>  motivácia pracovať

Ako vyplýva z tohto článku, ja medze svojej fantázii nekladiem :D :D. Ale tak mal som predstavu spraviť si svoju stránku, často som na to myslel, a veril som, že to môžem urobiť podľa mojej predstavy. Ale trvalo mi približne 2 roky, kým som úplne zrealizoval svoju predstavu o tejto stránke. Teraz môžem povedať, že vyzerá podľa mojej predstavy, aj čo sa vzhľadu a aj funkčnosti týka.

utorok 9. marca 2010

Reakcie človeka


Tento článok vznikol z môjho dlhodobého osobného pozorovania sveta, kde som náhodne alebo aj zámerne nachádzal určité súvislosti. Využil som aj všetky svoje vedomosti, ktoré si myslím, že sa dali využiť a na ktoré som si spomenul. Analyzoval som seba a tiež iných ľudí, niekedy cielene, inokedy som si proste správanie iného "uvedomil" neplánovane, možno preto, že bolo nejako nezvyčajné, neviem. Zaujímalo ma hlavne to, ako reagujeme na rozličné situácie. Prišiel som na mnoho zaujímavých vecí, ako napríklad to, že reakcia človeka na určitú udalosť závisí od niekoľkých bodov, teda od:

  • vlastnej vnútornej predstavy o svete (model sveta)
  • tlaku okolia
  • fyzických potrieb, pudov vrátane povahy a aj stresu

Vnútorný model sveta

Čo je to vlastná predstava o svete (model sveta)? Môžeme si tento model predstaviť ako akúsi mapu, podľa ktorej sa vedome, ale aj podvedome v živote riadime. Táto predstava zahŕňa všetky naše názory na svet, vrátane náboženského presvedčenia, zvykov a tradícií, morálku, a šablóny správania sa k ľuďom. Predsudky vznikajú na tejto rovine.

Vnútorný model sveta môžeme rozvinúť sebapoznávaním, resp. seba-analýzou, ale aj osvojovaním si myšlienok, skúsenosťou, fantáziou a predstavivosťou. Vždy sa bude jednať o subjektívny prvok, pretože tu pracuje hodnotenie, resp. interpretácia situácií podľa vlastného uváženia. Vytvárame si vlastnú mapu, predstavu života a jeho zmyslu. Je dôležité poznamenať, že takéto vytváranie si tejto mapy prebieha v interakcii s okolitým svetom. Človek sám si však vyberie, ktoré okolnosti, veci a javy si zaznačí do mapy a akým spôsobom. Robí to vedome, ale aj podvedome.

Podvedomá vnútorná mapa

Povedal by som, že podvedomé vytváranie vnútorného sveta je najbližšie skutočnej realite. Dôvod vyplýva z toho, že podvedomie nehodnotí, neinterpretuje situácie v spolupráci s aktuálnymi emóciami, ale pracuje možno s hlbokými zážitkami z minulosti, teda s dlhodobou pamäťou a v podstate vykonáva ich mechanické vyhodnotenie, podobne ako počítač a tieto situácie zaznamenáva. Spolupracuje s dlhodobou, aj krátkodobou pamäťou.

Čiže je dosť možné, že máme dve vnútorné mapy sveta, pričom jedna je podvedomá a druhá je vedomá. Vedomá môže čerpať aj z podvedomej, ale prichádza tam vedomá interpretácia, ktorá je citlivejšia aj na nie tak hlboké zážitky a tým môže skresliť celú pravdu, ako ju vidí podvedomie.

Podvedomá mapa zas nemusí vždy vyjadrovať úplnú, všeobecnú pravdu. Tiež vyjadruje relatívnu skutočnosť (pretože ide o subjektívne podvedomie jednotlivca, teda o vlastné zážitky, skúsenosti, z ktorých môžu vyplývať rôzne všeobecné závery aj pre podvedomie), ale má tendenciu byť bližšie k realite, ako vedomá.

Vedomá vnútorná mapa

Teda ideálne by bolo, keby sme si vedomú mapu vytvorili ako obraz v presnej mierke k reálnemu svetu. Ale väčšinou  to nie je tak. Niektorým veciam v živote možno nerozumieme, a vysvetlíme si to po svojom – niečo doplníme, niečo odoberieme, a možno aj spoluprácou našej momentálnej emočnej situácie s kombináciou fantázie si vytvoríme rozprávkový svet, ružové okuliare, cez ktoré vidíme svet.
Ružové okuliare sa môžu týkať tak jednotlivca, ako aj celej spoločnosti, keď je všeobecný názor nepravdivý, mylný, či skreslený. Preto nikdy nemôžeme povedať, že väčšina má vždy pravdu. Nie je to tak. Porekadlo "Celá dedina hlúpa, len ty si múdry" v tomto prípade nemusí mať ironický význam. Veď každý deň nachádzame stále viac príkladov – jeden z minulosti hovorí o Galileim (pre tých čo nevedia, Galileo Galilei, talian, zastával heliocentrický názor (teda že Zem sa točí okolo Slnka) a cirkev mu pohrozila pod trestom smrti, aby takú "nehoráznosť" odvolal – a spravil to).

Ružové okuliare jednotlivca sa prejavujú asi najčastejšie. Keďže to súvisí s tým, koľko "reálnosti" naša vnútorná mapa obsahuje, podľa toho si veci a javy, na ktoré reagujeme, interpretujeme. Interpretácia skutočnosti znamená "preklad" holej reality do nášho vnútorného chápania, teda je to niečo ako keď sme prišli na nejaké miesto a teraz ho hľadáme na mape. Potom z mapy vieme vyčítať aj doplňujúce informácie, ako napr. ako sa to miesto volá, atď. Keď si teraz uvedomíme, že náš model sveta nemusí úplne vychádzať (a väčšinou ani nevychádza) z reality, tak informácie, ktoré v ňom nájdeme, môžu byť skreslené. Pomocou skreslených informácií potom samozrejme odvodíme aj skreslené závery.

Tlak okolia

Tlak okolia môže byť rôzny – najväčší vplyv má určite tlak ľudí, ktorí sú nám najbližšie – teda partneri, rodina, priatelia, kamaráti, známi, atď. Často sa však stretávame aj s tlakom iných, cudzích ľudí vo forme "aby si iní nemysleli, že..." (a budú si myslieť). Ľudia a svet (systém) na nás tlačí niekoľkými spôsobmi:

  • "veď predsa určite nie ste hlúpi, veď to na vás vidím, že vám na tom záleží, a urobíte to"

Tu ide o podsúvanie falošného, alebo aj pravdivého riešenia problému, ktoré nás v skutočnosti môže, ale nemusí priviesť tam kam chceme (jedná sa len o názor alebo pohľad človeka, ktorý nám to hovorí). V podstate to, čo nám hovorí, je založené na jeho vnútornom modeli sveta. V prípade cielenej falošnosti sa väčšinou využíva nevedomosť alebo nízke sebavedomie človeka. V každom prípade je to forma tlaku (ako pozitívna tak aj negatívna).

  • "keď chceš doštudovať (tu pracovať, atď.), musíš sa učiť (robiť, atď.) to, čo ti povedia"

Toto je už istá forma vydierania. Keď človek nemá veľa iných možností, jeho práca môže byť otázkou života a smrti a preto tým viac si môže šéf dovoliť, často môže žiadať aj nelegálne veci.

  • "urobíš to, lebo..."

Tento spôsob je typickým otvoreným vydieraním, ktoré sa v praxi v minulosti vyskytoval najčastejšie. Hlavne v rodine (rodičia) sa vyskytuje bežne dodnes. V práci sa väčšinou k takémuto otvorenému vydieraniu nepriklonia, pretože je ošetrené zákonom. Keď však nezaberie predchádzajúci spôsob, väčšinou vás z práce rovno vyhodia.
Čím je vyvíjaný tlak na nás väčší, tým menej utláčatelia pozerajú na naše potreby, až ich nakoniec môžu úplne ignorovať, nech sú akokoľvek podstatné. Tlačí na nás aj štát, a to všetkou legislatívou. Utláčajú nás v obchodoch a predajniach, kde sa nám snažia predať to, čo chcú oni, a nie my. Kapela Queen to všetko vyjadruje v piesni "Under Pressure".

Zaujímavé je, že tlak je "zreťazený", to znamená, že okolie na nás často tlačí, lebo aj na nich niekto tlačí. Určite sme aj my súčasťou takého "reťazca tlaku", a často krát nie na jeho konci.

Fyzické pudy a povaha

Fyzické, pudové potreby môžu naše správanie, reakciu, ovplyvniť jednorázovo, ale aj dlhodobo. Do tejto kategórie patria aj všetky formy stresov (aj keď príčina vzniku stresu môže byť spôsobená určitým tlakom). Krátkodobý vplyv je napríklad, keď sa s niekým rozprávame na ulici, a treba nám ísť rýchlo na WC. Tak rozhovor nebudeme naťahovať, aj keď v inom prípade by sme sa radi ešte dlhšie rozprávali. Alebo ešte lepší príklad, ale už extrémny, je, ak napríklad položíme ruku na rozpálenú žehličku. Dokázali by sme v tej chvíli niekomu odpovedať na to, koľko je hodín? A ešte normálnou intonáciou hlasu, ako by sa nič nedialo? Takto je človek pritlačený k múru, fyzické potreby, resp. pud sebazáchovy spôsobí, že náš mozog sa "vypne" a nabehne akýsi systém rýchleho riešenia danej krízovej situácie. Je to zaujímavé, ale tréningom sa aj toto dá ovládnuť, resp. potlačiť.

Do kategórie fyzických potrieb a pudov patrí aj povaha človeka, pretože tá zrejme nie je ovplyvnená žiadnou vedomou ľudskou činnosťou. Zrejme sme ju dostali "do vienka" ako niečo, čo už počas života sa nedá zmeniť. A tá nás ovplyvňuje dosť (existuje množstvo štúdií a kategorizácie ľudských pováh vrátane astrológie, teda vplyv planét a ich postavenia na naše správanie).

Reakcie človeka - záver

Každý má svoju predstavu o tom, čo je a čo nie je správne, resp. niekto o tom premýšľa viac, iný menej a niekto vôbec. U človeka, ktorý nemá veľmi vedome rozvinutý vnútorný model sveta (jednoducho buď nad tým nepremýšľa, alebo nevie), sa prenášajú príčiny takej alebo inej reakcie na ostatné body (teda viac na tlak okolia, resp. fyzické pudy).

Takého človeka spoznáme ľahko – človek nie je veľmi kreatívny; nerobí to, čo nemusí; často podvádza aby sa vyhol povinnostiam, je menej zodpovedný. Čo sa týka emócií, je málo empatický. Radšej sa zabáva, na všetko nadáva a všetko mu je jedno.

Dôvod, prečo nemá motiváciu to robiť, je jednoduchý – lebo čaká. Čaká na tlak okolia, alebo tlak vlastných fyzických pudov, ktoré ho aktivizujú k činnosti. Ale treba pripomenúť, že samozrejme toto je extrémna forma. Každý má v určitej miere rozvinutý vnútorný model sveta.

Podľa mňa by sa mal človek držať pravdy a neprikrášľovať si to a nič si nedomýšľať. Na správnu reakciu má podľa mňa najväčší vplyv vnútorný model sveta. Keďže však nemôžme ignorovať ostatné veci, zrejme by mali byť tieto veci v rovnováhe.